.:: DR. MELİSA ECZACIBAŞI ::.
MELİSA ECZACIBAŞI
DERMATOLOJİ, ESTETİK,LAZER LTD.ŞTİ.

Cilt Hastalıkları
Saç Hastalıkları, Saç Dökülmesi
Saç Ekimi

Lazer Epilasyon

Lazer, Peeling
Botox

Dolgu Maddeleri ve Dudak Dolgunlaştırma

Cilt Bakım, Oksijen Therapy
Mezoterapi, Zayıflama ve Sellülit
Leke ve İz Tedavileri
Kalıcı Makyaj
Sivilce ve Sivilce Ted.
Aşırı Terleme ve Nedenleri
Karboksiterapi, Lipoliz
Varis
Detox
Happy Lift, Power Plate
PRP (Trombositten Zenginleştirilmiş Plazma)
  
.:: DR. MELİSA ECZACIBAŞI ::.
 

 

LAZER VE PEELİNG
www.melisaeczacibasi.com

 
 

 

LAZER UYGULAMALARI

CİLT GENÇLEŞTİRME,LİFTİNG (toparlama)

Bu amaç için değişik lazer cihazları kullanılır,yüzeysel ve ya orta derecedeki bir cilt yenilenmesi için lazer epidermis ve dermiste(cildin en üst katları)sinirli kalırken,daha derin yenilenmeler için lazer ışınları en derin tabaka dediğimiz retiküler dermise kadar inilir,pratikte derin lazer uygulamaları komplike yöntemler olduğundan ve tedavi bakım süreçleri çok uzun ve dramatik olduğundan ve akdeniz cilt tipleri bu tarz uygulamaya çok uygun olmadığından çok tercih edilen lazer çeşitleri değildir,.bunun tersine diğer lazer(yüzeysel ve orta) grublarında kişinin günlük aktivitelerine etkileyecek derecede bir bakım ve tedavi süreci gerektirmediğinden son derece pratik ve kullanılabilir ve tercih edilir yöntemlerdir.(Lazer ve Peeling konusunda Cilt hastalıkları uzmanı Doktor Melisa Eczacibaşı ile görüştük. )

Yöntemin en çok kullanım alanları

Cilt gençleştirme (antiaging,lifting),özellikle yüz,boyun,dekolte ve el üstü için yapılan uygulamalar sonucunda cildin genel kalitesinde en az 3-5 senelik bir gençleşme,kırışıklıklarda azalma ve aynı anda bu bölgelerde var olan kızarıklıklar ve lekelerde azalma meydana geldiğinden ciltte parlaklık ve gençleşme söz konusu olması ile birlikte sarkmalarda toparlama özelliğine da sahip bir yöntem.Uygulamalar son derece pratik olup yapılan bölge sayısına göre ortalama 15-30 dakika sürer.Cihazların soğutucu sistemleri mevcut olduğundan ağrı yapmaz,Uygulamadan sonra cilt çok hassas ise hafif bir kızarıklık meydana gelebilir kısa sürede kaybolur.Özel her hangi bir bakım gerektirmez,ortalama 3-5 seans ayda bir şeklinde uygulanır,ciltte görülen genel gençleşme her seansla birlikte görülmesi ile birlikte bir kaç ay içersinde maksimum sonuca ulaşır.

Lekeler(özellikle güneş lekeleri,yaşlılık lekeleri,el üstündeki lekeler,çil,dekolte bölgesindeki lekeler,,,),ortalama 1-3 seans ve 15-30 dakika sürer,leke olan bölgelerde hafif bir kızarıklık ve kabuklanma yapabilir,günlük hayatı etkileyecek düzeyde değildir ve kabuklar kısa sürede düşer.Korumak amacı ile güneş koruyucu kullanılır.

.Yara izleri(ameliyattan sonraki izler,skar,bıçak ve benzeri izler,sivilce izleri...)izlerin derinliğina göre seans sayısı değişir,yine da ortalama 3-5 seans ayda bir şeklinde uygulanır.Tedavideki başarı şansı ise tamamı ile izlerin derinliğina göre değişmekle birlikte azalma ve ya tamamı ile yok olma şeklinde olabilir.Hassas ciltlerde hafif kızarıklık dışında kişiye rahatsız edecek her hangi bir durum söz konusu olmaz,güneş koruyucu ve nemlendirici dışında her hangi bir bakım gerektirmez.

Keloid(özellikle bazı cilt tiplerinde ameliyat ve ya yaralardan sonra ciltte hipertrofik kalınlaşma görülebilir)olayı azaltmak ve ya uygun olduğu taktirde tamamı ile yok etmek amacı ile bir kaç seans lazer uygulanır.Bu konuda en başarılı tedavi yöntemi sayılır.

El gençleştirme:yaşa bağlı ellerde oluşan çizgileri hafifletmek ve genel cilt kalitesinde gençleştirme ve yumuşatmak amacı ile uygulanır.

Yüzdeki kızarıklık ve kılcal damar,akne rozacea,boyun ve dekolte bölgesindeki kızarıklıklar,hemanjiom(şarap lekesi),problemin yoğunluğuna göre seans sayısı değişmekle birlikte ortalama 3-5 seans sürer.

Bacaklardaki kılcal damar

Konjenital(doğumla birlikte)olan lekeler,beker nevus gibi durumlarda lekeye en az hafifletmek amacı ile

Çatlak(stria...),genel görüntüye düzeltmek ve çatlakları azaltmak amacı ile uygulanır.

PEELİNG(SOYMA) İLE PARLAYIN,GENÇLEŞİN

İngilizce bir kelime olan peelingin anlamı soymak demektir,kimyasal soyma işleminde ilaçlar(solusyon)hasar görmüş dış tabakaları, soyarak cildin düzeltmesini sağlar.

(Cilt hastalıkları uzmanı Doktor Melisa Eczacibaşı Lazer, Peeling konusunda detaylı bilgi sundu.)

Bu işlem sayesinde üst deri soyulması ile birlikte derinin yenilenmesi ve rejenerasyonu sağlanır,peelingin en çok kullanım alanları ıse * cilt gençleştirme, * akne ve sivilce izleri,*açık gözenekleri bir dereceye kadar yok etme ,* güneş ve sigara gibi etkenlere fazla maruz kalmakla ciltte oluşan sararmalar ve matlaşmanın giderilmesi ,* kuru ciltte nem oranını dengelemek ve yağlı ciltlerde yağ oranını azaltmak, * leke tedavileri ve elastikiyet kaybı olan durumlardır.kimyasal soyma işlemi genelde estetik ve kozmetik nedenlere bağlı kullanılır ve uygulamanın sonucunda ciltte olan olumlu ve pozitif değişiklikler, kişinin kendisini psikolojık açıdan daha iyi his etmesine ve kendine olan güvenini artmasını sağlar.Akne gibi durumlarda hem sivilce izlerini azaltmak ve hem sivilceleri kontrol altında tutmak gibi yararlı etkileri mevcut.

PEELİNG KAÇ GRUBA AYRILIR?

Peeling derinliğina göre 3 gruba ayrılır.

Yüzeysel peeling:en çok kullanılan peeling çeşitidır,bu işlemde meyve asitleri olarak bildiğimiz AHA (glikolikasit,laktik asit..)ajanlar sayesinde cildin en üst tabakası yüzeysel olarak soyulur.Yöntemin en büyük avantajları ise kısa sürede gerçekleşmesi,haftada bir kez ve kişinin problemin yoğunluğuna göre ortalama 4-6 kez uygulanması,uygulamadan sonra normal hayatını devam edebilmesidir.peelingden sonra hafif bir kızarıklık gelişebilir o da bir kaç dakikada geçecektir,peelingden sonra güneşten korumak amacı ile güneş koruyucu uygulanır.Uygun tedavi seans sayısı ve süreleri uzman hekimimiz tarafından dikkatli bir analizdan sonra ancak karar verilebilir.Ayrıca hafif düzeylerde glikolik asit içeren ürünler tedaviden sonra tavsiye edilebilir.

ORTA PEELİNG(TCA)

Özellikle bu konuda eğitimi ve tecrübesi olan uzman hekimler tarafından uygulanır,cildin orta tabakaya kadar soyulması gerçekleştiğinden, leke ve orta derinlikteki sivilce izlerinde daha etkilidir.uygulama kısa sürer ve.ortalama 2 gün içersinde üst deri kahaverengi kabuklar halinde soyularak dökülüyor ve bu süreç ortalama 7 gün sürüyor.sivilce izlerinde ve kırışıklıklarda azalma oluyor.Problemin yoğunluğuna göre işlem bir kaç kez tekrarlanabilir,peeling sonrası dönemlerde güneşten koruyucu kullanmak gerekir.TCA ile yapılan peeling çesitleri derin soyma(fenol,derin lazer)çeşitlerine göre daha kısa bir iyileşme sürecine sahipve daha az dramatıktır,uygulamadan önce kişinin cilt yapısı ve rengi ve çalışma koşullaraı iyice analize edilmeli.

DERİN PEELİNG

Derin peeling bir kaç şekilde gerçekleşebilir
Lazer,kimyasal peeling dediğimiz ilaçlar,dermabrazyon
Bu işlem sayesinde cildin derin tabakasına kadar soyulma meydana geldiğinde yöntem kesinlike uzman hekimler ve bilinçli bir cilt analizi yapıldıktan sonra karar verilmelidir.en uygun adaylar ise cilt tipi açıkve kuru cilt tipleridir,kumral ve koyu tenli kişilerde ise

Nadiren tercih edilir.

Mekanık soyma(dermabrazyon)

İşlem başlamadan önce uzman hekim tarafından dikkatlıca bir cilt analızı yapılır,tedaviye başlamadan 10 gün önce cilt yüzeysel soyucularla, işleme hazırlanır,tedavi sırasında ise istenilen bölge lokal ve ya genel anestezi ile iyice uyuşturulur ve dönertaşı olan cihaz sayesinde cilt soyulur,özellikle derin iz,derin kırışıklık ve lekelerde tercih edilmesi ile birlikte olası yan etkileri yaşamamak için cilt tipi bu işleme uygun olması gerekir.tedaviden sonrakı iyileşme süresi ise ortalam 2-3 hafta sürer ve bu süreçte çevre şartlardan iyice korunmak,nemlendirici ve güneş koruyucu kullanmak gerekir.Lazer bilgileri ise ayrıca lazer bölümünde işlenecektir.

KUANTUM  LAZER(IPL)

   I PL “ Intense Pulse Light “ : yoğun darbeli ışık, yüzdeki cilt sorunlarının, yaşlılık ve doğuştan olan kahverengi lekelerin, ince kılcal damarların ve kırmızılıkların yok edilmesinde, göz kenarındaki ince kırışıklıkların tedavisinde kullanılan, cilt dokusunu canlandırıp yenilenmesini sağlayan yeni bir teknolojik atılımdır. Bu girişim güvenilir, cilt tipine uygun, sadece yoğun darbeli ışık uygulaması ile, iyileşme sürecine gerek olmayan, doyurucu kozmetik sonuçlara ulaşılan, el ve boyun bölgesinde de başarı ile kullanılan yeni bir teknolojiyi sunmaktadır. Biz bu yeni girişime Photorejuvenation; yani cilt dokusunun canlandırılıp yenilenmesi diyoruz.Konu ile ilgili cilt hastalıkları uzmanı Dr.Melisa ECZACIBAŞI ile görüştük.
AŞAĞIDA SIRA İLE
Phtorejuvenation(lazer ile gençleşme)
Vaskuler ve kılcal damar tedavileri
Keloid,leke,iz ve sivilce iz tedavileri
En çok sorulan sorular hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz

Photorejuvenation işlemi nasıl yapılır ?

Tedavi uygulanacak bölgeye soğuk jel sürülerek, parlak ışıktan korunmak üzere gözlere koruyucu gözlük takılır. IPL  elliğinin pürüzsüz yüzeyi hafifçe  cilde temas ettirilerek, ışık darbeleri uygulanır.Bu sırada sadece hafif bir fiske hissedilir. İstenilirse uyuşturucu krem kullanılabilir, ancak çok nadiren buna ihtiyaç duyulur. Uygulamanın uzun süreli ve neticelerinin güzel olması için bir seri halinde yapılır. Tatmin edici güzel sonuçları yanında, istenmeyen etkilerin oluşumu minimaldir. Her uygulama en az yirmi dakika sürer. Uygulama sonunda hemen normal yaşantıya dönülür.

Neden birden fazla Uygulama gerekir ?

      Cildin durumuna ve uygulama nedenine göre beş veya altı seanslık uygulama yapılması tavsiye edilir. Aynı gün tedavi sonrası hemen normal aktivitelere dönülür. Programın birkaç seansa bölünerek yapılması en az risk alınarak normal işlevlere dönülmesini sağlar. Bu işlemin en beğenilen yanı uygulama sonrası bir iyileşme sürecine gerek olmamasıdır. Kızarıklığa neden olan kılcal damarlar, güneş yanığına bağlı pigmentasyon sonucu oluşan kahverengi benekler “Yoğun Darbeli Işığın” etkisi ile kaybolurlar. Işık enerjisi cilt altına kolajen tabakasına eriştiğinde doku tarafından emilerek ısı etkisi gösterir.

Photorejuvenation hangi Koşullarda kullanılır ?

     Güneş yanığına bağlı cilt yaşlanmalarında: insan ne kadar genç ve sağlıklı olsada, geçen yıllara ve yaşam tarzına bağlı olarak yüzdeki cilt dokusunun donuklaşması ve genişleyen gözenekler, yüzünü sönükleştirir. Güzel ve sağlıklı bir cilt görüntüsünden uzaklaştırır. IPL teknolojisi bu durumda, üst derinin ve aynı zamanda daha alt tabakalardaki derinin yapısının yenilenmesini ve yararlı ısı etkisi ile canlanmasını sağlar. Birkaç seans IPL uygulamasından sonra, deride oluşan ve istenmeyen renklenmelerin önemli derecede azaldığını, cildin taze ve pürüzsüz bir hal aldığını ve yeniden canlandığını, gözlemek hiç de zor olmayacaktır. Aynı uygulama etkili ve yararlı bir şekilde boyun, göğüs ve eller içinde kullanılır.

İyi huylu vasküler lezyonlar Çatlamış kılcal damarlar: Yüzdeki deride yaygın olarak bulunan yüzeysel kılcal damarlar dış etkenlere çok açıktır. Zamanla veya güneş ışınlarının etkisi ile, yaşam tarzı ve travmalara bağlı olarak kılcal damarlardaki çatlak oluşumları, yüzde parçalı kızarıklıklar ve pembelikler halinde belirir. IPLuygulaması zarar gören bu kılcal damarları ve ona bağlı, kırmızılık ve pembelikleri yok ederek pürüzsüz, güzel ve düzgün bir cilt oluşturur.
Ayrıca rosacea oluşumları nedeni ile pembeleşen cilt yapısını onararak normal bir cilt görünümü kazandırırken çevredeki sağlıklı dokuya zarar vermez. Uzun süreli kalıcı bir güzellik  sağlar.
Yüzünüzün daha genç göründüğünü hayal edin...
Geçen zaman içinde,hayatın sıkıntıları da, zevk ve eğlenceleri de cildimizin yaşlı görünmesine neden olur. Mazimiz ve güneşin izleri yüzümüzde açıkça görülür. Bir sürü kozmetik ve kremler ve hatta minimal cerrahi uygulamalar ile cilt ve güzellik uzmanları bu izleri silmek için uğraşır.Ne varki bütün bunlar yoğun bir emek sonucunda, sıkıntı ve acılara katlanmak,yan etkileri ile uğraşmak,iyileşmesi için beklemek demektir.
Halbuki IPL Photorejuvenation uygulaması çok kolay olan ve iyileşmesi için zaman gerekmeyen bir teknoloji sayesinde bu izleri siler. Yüzdeki kılcal damarların,renk değişikliklerinin, yaşlılık lekelerinin, çillerin, istenmeyen pigmentasyon oluşumlarının,rosacea semptomlarının etkili ve başarılı bir “Yoğun Darbeli Işık” demeti uygulaması ile tedavisi mümkün olur. Ayrıca hemanjiom tedavisinde etkili bir yöntemdir.

         Bacaklardaki ince varislerin Etkin tedavisi

         Cerrahi işleme gerek olmayan ince yüzeysel varisleri iz bırakmadan süratle ve etkin bir şekilde tedavi etmektedir.

          “Keloid” tedavisi ,leke, iz ve sivilce iz tedaviler

            Kötü kaynamış, kabarıklık gösteren yara izlerine iyileştirici bir tedavi. Tedavisi olmayan bu “keloid”oluşumlarının tedavisinde yeni bir umut doğdu.lekelerde ve izlerde son derece başarılı sonuçlar sağlayan bu cihazlar aynı anda lazer epilasyon amacı ile da kullanılabilir.(IPL,QUANTUM)

Tedavi kaç seans süre ve seans araları ne kadardır?
Seans sayıları yapılan yönteme göre değişir,lekelerde ortalama 1-3 seans ,iz ortalama 3-5 seans ,kılcal damar 1-3 seans ...seans araları 3-4 haftada bir şeklinde uygulanıyor.
Yöntemin her hangi bir yan etkisi var mı?ağrı,acı yapar mı?
Yöntem doğru kişilerce uygulandığında kesinlikle her hangi bir yan etkisi yok,,cihazın aktif soğutma sistemi mevcut olduğunda ağrı ,acı hissi yapmaz,ilk 1-2 günde lezyonlar hafifçe daha koyu görünür ,kısa bir süre içersinde renkleri açılır,sosyal hayatı etkileyecek her hangi bir durum  yaratmaz.
Lazer seans araları güneşlenilir mı?

Seans aralarında bronzlaşmamak gerekir,ama seastan 10 gün sonra eğer tedavi devam edilmeyecekse güneşlenebilir.


Doktor Melisa Eczacıbaşı

info@melisaeczacibasi.com
0212 351 28 08 -09
Nispetiye cad. No:47/6 Ece apt.
Etiler - İSTANBUL
      (Akmerkez - Etiler Lisesi karşısı )