.:: DR. MELİSA ECZACIBAŞI ::.
MELİSA ECZACIBAŞI
DERMATOLOJİ, ESTETİK,LAZER LTD.ŞTİ.

Cilt Hastalıkları
Saç Hastalıkları, Saç Dökülmesi
Saç Ekimi

Lazer Epilasyon

Lazer, Peeling
Botox

Dolgu Maddeleri ve Dudak Dolgunlaştırma

Cilt Bakım, Oksijen Therapy
Mezoterapi, Zayıflama ve Sellülit
Leke ve İz Tedavileri
Kalıcı Makyaj
Sivilce ve Sivilce Ted.
Aşırı Terleme ve Nedenleri
Karboksiterapi, Lipoliz
Varis
Detox
Happy Lift, Power Plate
PRP (Trombositten Zenginleştirilmiş Plazma)
  
.:: DR. MELİSA ECZACIBAŞI ::.
 

 

LAZER EPİLASYON
www.melisaeczacibasi.com

 
 

 

TEKNOLOJİNİN SON GELİŞİMİ: LAZER EPİLASYON

Lazer epilasyon bayanlarda ve erkeklerde yüz ve vücuttaki istenmeyen tüy ve batıkları kalıcı bir şekilde yok edebilen tıbbi bir tedavi şeklidir.Bilindiği gibi lazer cihazları yaklaşık 25 seneden beri tıpta bir çok branşta tedavi amaçlı olarak kullanılıyor(göz,kalp,ameliyatlar,böbrek taşları...).artık tıraş,ağda,cımbız gibi pratik olmayan ve kısa sürede tekrar geri çıkışlarını sağlayan yöntemler yerinde pratik ve tüy sorununuzu son verecek teknolojinin son ürünü olan lazer yöntemleri tercih etmenizde çok büyük yarar var.

Lazer Epilasyon konusunda Cilt hastalıkları uzmanı Doktor Melisa Eczacibaşı ile görüştük.

Bayanlarda en çok tercih edilen bölgeler, yüz (dudak üstü, çene, Favori, boyun, kaş ortası ve kaş üstü), koltuk altı, göğüs çevresi - göbek - genital bölge - bikini bölgesi - kol - bacaklar .... istenmeyen tüy ve batık

Erkeklerde en çok tercih edilen bölgeler yüz (elmacık kemiği, kaş ortası ve kaş üstü, kulak üstü....), boyun ve boyundaki batıklar - ense - sırt - göğüs - kol .... istenmeyen tüy ve batık

Bilgiler

Yüz bölgesi

Vücut bölgesi

Yöntemin avantaj ve dezavantajları

Lazer hakkında en sık sorulan sorular

Tedavi önce ve sonrası

 

Yüz Bölgesi

" Tüm yüz bölgesindeki uygulama ortalama 15 dakika sürer. (Lazer son derece hızlı bir yöntemdir,lazerde iğne olayı söz konusu değil,tabanca başlığın benzer bir cihaz bölgenin üstünde dolaştırılarak bölgeye taradığından işlemler kısa sürer

" Uygulamadan sonra ancak bir ay geçtikten sonra tüyler çıkmaya başlar, çünkü lazer kıl köklerinin büyümelerini yavaşlatan bir yöntemdir. Normalde başka bir yöntem (cımbız, ip gibi) uygulandığında tüyler birkaç gün içerisinde tekrar geri çıkıp kişiyi son derece rahatsız edebilir, ama lazer uygulamasından sonra tüyler ancak 1 ay geçtikten sonra geri çıkar.tüyler bu tarihten önce çıkarsa kışı istediği zaman tekrar uygulamaya baş vurup işlem yaptırabilir.

" Her uygulamadan sonra tüylerde %20-%30 azalma olacaktır. Seans sayısı tüylerin karakteri ve probleminin yoğunluğuna göre değişmekle birlikte, özel herhangi bir durum söz konusu olmadığı taktirde ortalama 5 seans sonucunda önemli bir azalma gösterecektir.

'Her uygulamadan önce lazerdeki 4 önemli faktör olan tüyün rengi,tüyün karakteri,cilt rengi ve yapılacak olan

alan göz önüne alınarak hem detaylı bilgi ve hem kişiye özel bir tedavi planı çıkartılıyor,merkezde 3 çeşit lazer cihazı (alexandrite,diode ve fotoepilasyon )mevcut olduğundan uzman hekimlerce tedavi planlanıyor.Bazen cihazlar kombine bir şekilde kullanılarak daha verimli sonuçlar almak mümkün.

" Lazer epilasyon uygulamasında ağrı, acı hissi kesinlikle olmaz. ( Lazer epilasyon iğneli epilasyon ile karşılaştırılmaz. İğne kullanma olayı Lazerde geçerli olmağı için ağrı, acı, kabuklanma, iz, görünmez. ) Cihaz soğutucu başlıklı ve etkin bir cihaz olduğundan, uygulanacak bölgeye ilk başta soğuk sprey gelir ve bölgede anestezik bir etki yaratır ,dolayısıyla ağrı olmaz. Uygulamadan sonra kabuklanma veya su ile temas etmeme gibi bir durum söz konusu olmaz.Daha önce başka merkezlerde yaptırdığınız lazer uygulamalarında ağrı ve kabuklanma hissi varsa eğer cihazın aktif soğutma sistem içermediğinin bir belirtisidir.


" Lazer epilasyon uygulamaları bilinçli ve güvenilir şartlarda gerçekleştirildiğinden herhangi bir yan etki göstermez.
Bilindiği gibi lazer cihazları yaklaşık 20 seneden beri bir çok branşta tedavi amaçlı olarak kullanılan cihazlardır. (göz, kalp, böbrek taşları, ameliyatları)
Bu cihazlar bilinçli bir şekilde kullanıldığında son derece başarılı sonuçlar verecektir. Her seansla birlikte tüylerde %20-%30 azalma gözlemleyerek, yöntemin rahatlığı ve güvenirliği yaşayarak iyi sonuçlar alacaksınız.

" Hormonal düzensizlik,adet düzensizlik, aşırı tüylenme durumlarında ayrıca hormon tahlilleri değerlendirilecektir.

" Merkezde lazer epilasyonla ilgili tedavi öncesi ve sonrası resimleri görmeniz mümkün, ön görüşme için başvurarak çok detaylı bilgiler alabileceksiniz.

Vücut Bölgeleri

" Koltuk altı, bikini bölgesi, genital bölge gibi uygulamalar ortalama 15 dakika sürerken, her 2 bacak veya erkeklerde sırt ve göğüs uygulamaları ortalama 1-1.5 saat sürer. Kişi her 2 bacak, koltuk altı ve bikini bölgesine komple uygulatmak istediğinde ortalama 2 saat zaman ayırması gerekecektir.


" Uygulamadan sonra ancak ortalama 1-1,5 ay sonra tüyler çıkmaya başlar. (Normalde ağda veya epilady yapıldığında tüyler 2-4 hafta da çıkar yalnız lazer kıl köklerinin büyümelerini yavaşlattığı için tüyler ancak 1-2 ay sonra çıkar), tabi aradaki dönemde veya daha erken çıkarsa kişi istediği zaman seans yaptırabilir.

" Her uygulamadan sonra hem tüyler hem de batıklarda %20-%30 azalma olacak ve tüylerin yapısı ve rengi lazere uygun olduğu taktirde ortalama 4-5 seans sonucunda o bölgedeki tüyler ve batıklar da /90-/100 azalma görülecektir.

" Uygulamalarda ağrı, acı hissi kesinlikle olmaz. ( Lazer epilasyon iğneli epilasyon ile karşılaştırılmaz. ) Cihaz soğutucu başlıklı etkin bir cihaz olduğundan ilk aşamada uygulanacak bölgeye soğuk sprey gelir ve bölgede anestezik bir etki yaratır dolayısıyla ağrı olmaz. Uygulamadan sonra kabuklanma veya su ile temas etmeme gibi herhangi bir durum söz konusu olmaz.Daha önce başka merkezlerde uygulattığınız lazer uygulamalarında ağrı varsa eğer, cihazın aktif soğutma sistemi içermediğinin göstergesidir.

" Uygulamalar bilinçli ve güvenilir şartlarda gerçekleştirildiğinden kesinlikle herhangi bir yan etki göstermez.
Her seansla birlikte tüylerde %20-%40 azalma gözlemleyerek (tüylerin yapısı lazere uygun olduğu taktirde) ortalama 3-4 seansın sonucunda bölgedeki tüylerde önemli derecede azalma görülmekle birlikte ,size büyük rahatlık, hijyenik hissi ve estetik görüntü sağlayacaktır.

" Hormonal düzensizlik,adet düzensizliği ve aşırı tüylenme durumlarında ayrıca hormon tahlilleri değerlendirilecektir.

" Merkezde lazer epilasyonla ilgili tedavi öncesi ve sonrası resimleri görmeniz mümkün, ön görüşme için başvurarak çok detaylı bilgiler alabileceksiniz.

"Her uygulamadan önce lazerdeki 4 önemli faktör olan tüyün rengi ve karakteri,uygulanacak bölge ve kışının cilt rengi göz önün alınarak kişilere hem detaylı bilgi veriliyor ve hem kişiye özel tedavi planı çıkartılıyor,merkezde 3 çeşit lazer cihazı(alexandrite,diode ,fotoepilasyon)mevcut olduğundan cihazlar bazen kombine bir şekilde kullanılarak daha verimli sonuçlar alınabilir.

YÖNTEMİN AVANTAJLARI

Son derce pratik bir yöntem,*yöntemler kısa sürer ,*seanslar arası uzun sürer ve bölgede tüy çıkmadığından kişi çok rahat eder , düzenli yapılan birkaç uygulamadan sonra tüylerdeki kalıcı azalma

nedeni ile kişiye son derece estetik ve temiz bir görüntü sağlamış olur. kabuklanma,iz,leke olmaz,*uzman hekimler tarafından uygulandığından son derece bilinçli şartlarda gerçekleşir.*Ekonomik açıdan diğer uzun süreli yöntemlerle kıyaslandığından çok daha ekonomiktir.

YÖNTEMİN DEZAVANTAJLARI

Tüm tıbbi ve lazer yöntemleri merkezimizde uzman hekimler tarafından uygulandığında kesinlikle her hangi bir yan etkileri yok,bazen cilt çok hassas olduğu durumlarda bölgede hafifçe bir kızarıklık meydana gelebilir,ortalama 10 dakikada kaybolur,kabuklanma ,yara ,iz,leke gibi bir durumla kesinlikle karşılaşılmaz(cihazlar teknolojik açıdan son derece ilerlemiş cihazlar oldukları için ve doğru uygulayıcılar tarafından uygulandıkları için),kesinlikle kanser yapmaz tam tersine lazer cihazları kanser ve cilt kanserlerin tedavisinde kullanılır.lenf bezleri ile kesinlikle her hangi bir ilgisi yok,lazer bir çeşit ışıktır,x-ray ışını değil ve bir tek kıl kökündeki renkli maddeler tarafından absorbe olur ve kıl köküne yok eder,yaklaşık 25 seneden beri uzun bir süredir kullanılıyor ve FDA onayı almış yöntem ve cihazlardır.

TEDAVİ ÖNCESİ VE SONRASI HAZIRLIKLAR

Lazer cilt altındaki kıl köklerini yok ettiği için tüyleri çok fazla uzatmanızı gerek yok,yeter ki kıl kökleri hazır durumda olsun.(kıl köküne oynamayın)

Vücut(koltuk altı,bikini,genital,bacak,sırt..) bölgelerinde eğer ağda,epilady gibi kıl köklerinizi etkileyecek işlemler kullanıyorsanız en son yaptığınız ağda ve epilady üzerinde 3-4 hafta gibi bir süre geçmesi gerek,bu arada cilt üstüde uzayan varsa ve rahatsız ediyorsa onları kesebilirsiniz.Bu bölgelerde kıl köküne etkilemeyecek yöntemler uyguluyorsanız yanı tıraş ve ya tüy dökücü krem gibi o zaman beklemenize gerek yok istediğiniz zaman başlayabilirsiniz çünkü bize uzun bir tüy değil ancak kıl kökü gerekir 1 milimetre uzun olması yeter.

Yüz bölgesinde hazırlık için yine hangi yöntemle temizlediğinize bağlı değişiyor,tüyünüz ne kadar süre içersinde çıkıyorsa ancak onları o kadar bekletmek zorundasınız örneğin yüzünüzü ip ve ya ağda yapıyorsanız ve haftada bir çıkıyorlarsa o zaman 1 hafta bekleyin ,uzayanları makasla kısaltabilirsiniz,örneğin 2 haftada çıkıyorsa 2 hafta bekletin,tabi en zor durum cımbız kullanan hanımlar içindir,eğer her gün birkaç tüyünüz çıkıp siz da her gün cımbız yapıyorsanız demek ki tüyleriniz ortalama 7-10 günde hepsi çıkacaktır,bu durumda 2 seçeneğiniz var ya, 7 gün kökleri bekletip uzayanlar ve siz rahatsız edenleri bir tek makasla keseceksiniz ve ya eğer kesinlikle 1 hafta bekletemiyorum diyorsanız, ilk başta 4 gün kökleri oynamadan bir tek uzayanları makasla kesip geleceksiniz uygulamadan sonra gidip tekrar birkaç gün daha kıl kökleri

Bekleteceksiniz ve tekrar rötuşa geleceksiniz(ücretsiz).bu konuda kafanıza takılan detaylı soru ve doğru cevap için bizi arayın.yüz bölgesinde tıraş uygulayanlar ise örneğin erkekler beklemeden tedaviyi ı başlayabilirler,çünkü kıl kökleri hazır durumda.

Tedavi sonrası ise her hangi bir özel bakım gerekmez çünkü kullandığımız cihazlarda kabuklanma ve yara olmaz,kızarıklık varsa nemlendirici sürün ve çok yoğun bir güneş (İstanbul şartlarındaki güneş bizi zaten etkilemez ama güney sahillerindeki güneşe ve ya kayağa )gidecekseniz eğer güneş koruyucu sürün,bizim kullandığımız cihazlarda uygulamadan ortalama 1 hafta sonra istediğiniz şekilde bronzlaşabilirsiniz.

Çok bronzsanız ortalama 2-3 hafta güneşe girmeyin ve bölgeye sürekli kese ve ya lif yapın rengi açılsın o şekilde uygulamaya gelin.Az bronzsanız(3-4 gün güneş aldıysanız)yine ortalama 7-10 gün güneşlenmeyin ve lif yapın(renginiz açılsın diye o şekilde gelin.bu konuda detaylı bilgi için bizimle görüşebilirsiniz

EN SIK SORULAN SORULAR

1.Lazerin her hangi bir yan etkisi var mı?

Doğru uygulandığında kesinlikle her hangi bir yan etkisi yok,doğru ve bilinçli

Uygulayıcıları seçmeniz şart,lazer bir çeşit ışıktır,ışın değildir,kanser yapmaz tam tersine kanser tedavilerinde kullanılır.

2.lazerle tüylerim kesin biter mı?

Evet,tüyünüzün rengi ve dokusu lazere uygun olduğu takdirde düzenli yapılan birkaç seans sonucunda kesin ve kesin %90-100 arasında bir sonuç alacaksınız,erkeklerde genelde %80-/100 arasında sonuçlar alınıyor,zaten her seansla birlikte tüylerinizin azaldığı ve inceldiğini kendiniz da gözlemleyeceksiniz.

3.Lazerde ağrı olur mu kabuklanma yapar mı?

Cihazlarımız aktif soğutma sistemi içerdiklerinden ağrı yapmazlar,kabuklanma,iz kesinlikle olmaz.

4.kaç seans gelmem gerekir?bölgeden bölgeye göre değişir,vücutta tüy yapısı uygunsa kişiden kişiye göre değişmekle birlikte ortalama 3-5 seans.

5.Lazerden sonra güneşlenebilir miyim?

Cihazlarımızda kabuklanma olmadığı için uygulamadan 1 hafta sonra bronzlaşabilirsiniz yalnız bize gelmeden 2-3 hafta önce bronzlaşmaya ara verip,istediğiniz bölgeye iyice kese yapın renginiz açılsın.

6.Tüylerim ilerde tekrar çıkar mı yoksa kalıcı bir yöntem mı?

Lazer tüyleri yok eden kalıcı bir yöntemdir,çok ekstrem bir hastalık ve ya hormonsal düzensizlik olmadığı takdirde tüyler geri çıkmaz,8 senelik çalışmamızın sonucunda biten ve tekrarlanan hiçbir vakamız olmamıştır.

7.Lazerden sonra cilt yüzeyinde her hangi bir tüy görülür mu?

Hayır,lazerden sonra cilt yüzeyinde tüy görülmez,kökler ortalama 1-2 hafta içersinde yüzeye doğru çıkarak kendi kendini atılacaktır,kese lif yaparsanız daha çabuk atılır,o süreci siz zaten görmeyeceksiniz.

Doktor Melisa Eczacıbaşı

info@melisaeczacibasi.com
0212 351 28 08 -09
Nispetiye cad. No:47/6 Ece apt.
Etiler - İSTANBUL
      (Akmerkez - Etiler Lisesi karşısı )